Japonya 17 yıl sonra ilk kez faiz artırımı yaparak negatif faize son verdi

Japonya Merkez Bankası (BoJ) kısa vadeli faiz oranlarını eksi yüzde 0,1'den yüzde 0 ila yüzde 0,1 aralığına yükseltti.

REKLAM

Japonya Merkez Bankası (BoJ), büyük şirketlerde yaşanan ciddi ücret artışlarının ardından 2016 yılında başlattığı negatif faiz politikasına son verme kararı aldı.

BoJ'un iki günlük para politikası toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, kısa vadeli faiz oranlarının eksi yüzde 0,1'den yüzde 0 ile yüzde 0,1 aralığına yükseltilmesine karar verileceği belirtildi.

Böylece BoJ, 17 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımı yaparak dünyanın önde gelen merkez bankaları arasında negatif faiz politikasından vazgeçen son banka oldu.

BoJ, deflasyonla mücadele kapsamında 2016 yılında negatif faiz politikasına (finansal kuruluşların merkez bankası nezdindeki bazı rezerv fazlalarına eksi 0,1 faiz ödemesi) başladı.

Negatif faiz oranı politikasına son vermenin yanı sıra banka, 10 yıllık Japon devlet tahvillerindeki getiri eğrisi kontrolünü de sona erdirdi. BoJ tahvil alımına devam edecek ve şirket tahvili ve benzeri varlık alımları bir yıl içinde sona erecek.

Dünyanın başlıca merkez bankaları olan Amerikan Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE), salgın sonrasında rekor seviyelere çıkan enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırırken, BoJ, ekonomik büyümeyi teşvik etmek için aşırı gevşek para politikası stratejisini sürdürdü.

BoJ, güçlü ücret artışını yıllardır sürdürdüğü aşırı genişlemeci para politikasından düzenli bir şekilde uzaklaşmanın koşulu haline getirdi.

Ülkede bu yıl son 33 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ücret artışları, Japonya Merkez Bankası'nın negatif faiz oranlarına son vermek için manevra alanına sahip olacağı yönündeki beklentileri artırdı.

Japonya'nın en büyük işçi örgütü olan Japon Ticaret Dernekleri Konfederasyonu (Rengo), bu yıl işverenlerle yapılan ücret görüşmelerinin ortalama %5,28 sonuç verdiğini açıkladı. Bu oran 33 yılın en yüksek seviyesiydi.

Analistler, enflasyonun bir yılı aşkın süredir BoJ'un %2 hedefinin üzerinde olduğu göz önüne alındığında, faiz oranlarında bir dönüş olasılığının Japon ekonomisi için olumlu olduğunu düşünüyor.

Japonya'da son faiz artışı 2007 yılına dayanıyor. Japonya, diğer büyük sanayileşmiş ülkelerden farklı olarak uzun süredir enflasyondaki düşüşle mücadele ediyor, bu da enflasyon büyümesinde yavaşlama anlamına geliyor.

BOJ'un agresif para politikası gevşemesi yen değerindeki hızlı düşüşe katkıda bulunurken, bunun sonuçları ülke haneleri üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Bankanın negatif faizden çıkışının sadece işletmeleri ve hane halkını değil, küresel para akışını da etkilemesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir