YouTube'dan ilham alan ve vahşi doğada yaşamak isteyen aileden 3 kişi, yiyecek yetersizliği ve soğuk nedeniyle hayatını kaybetti

YouTube'dan etkilenen ve vahşi doğada yaşamak isteyen 42, 41 ve 14 yaşlarındaki üç aile üyesi, yiyecek eksikliği ve soğuktan hayatını kaybetti.

REKLAM

Birçoğumuz Into The Wild filmini duymuşuzdur. Sean Penn'in iki Oscar'a aday gösterilen filmi, vahşi doğada yaşamak isteyen Christopher McCandless'ın gerçek yaşamını anlatıyordu. Filmin sonunda Alaska'ya giden ve iyice zayıflayan Christopher, yanlışlıkla zehirli bitkileri yedikten sonra hayatını kaybetti.

Benzer bir durum ABD'nin Colorado eyaletindeki bir ailenin başına geldi. Üç kişilik grup, modern yaşamdan uzak, vahşi doğada yaşamaya çalışırken yetersiz beslenme ve soğuktan hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ABD'nin Colorado eyaletindeki Gunnison Ulusal Parkı'nda bulunan cesetlerin 41 yaşındaki Christine Vance, 42 yaşındaki kız kardeşi Rebecca Vance ve 14 yaşındaki oğluna ait olduğu belirlendi. NBC News'in haberine göre, aile üyelerinin ancak sosyal medyadaki videolardan etkilenerek bu bölgede yaşamaya karar verdikleri, daha önce kamp yapma veya vahşi doğada yaşama deneyimlerinin olmadığı kaydedildi.

Otopsi, aile üyelerinin üçünün de yetersiz beslendiğini ve hipotermiden (aşırı soğuk havaya maruz kalma) muzdarip olduğunu ortaya çıkardı. Çünkü 14 yaşındaki çocuğun öldüğünde sadece 18 kilo ağırlığında olduğu söyleniyor.

Pandemi etkili oldu, yalnızca YouTube videoları etkilendi

Ölen kurbanlardan Rebecca Vance'in üvey kız kardeşi Trevala Jara, ağabeyinin Kovid-19 sonrası dünyanın gidişatından endişe duyduğunu ve bu nedenle doğada yaşamaya karar verdiğini söyledi.

Rebecca Vance, kız kardeşi ve oğlunun çölde yaşam deneyimi yoktu. YouTube'da yüzlerce video izleyen aile, bazı hazırlıklar yaptı. Diğer aile bireyleri ise bu duruma itiraz ederek yeterli tecrübelerinin olmadığını söyledi. Hatta üvey kız kardeşi Jara, üç kişilik gruptan belirli bir süre aile dağ evinde yaşamalarını ve yaban hayatı konusunda deneyim kazanmalarını bile istedi. Ancak Rebecca Vance ve diğer aile üyeleri bu tavsiyeye kulak vermedi.

Ekim 2022'den bu yana aile üyelerinden herhangi bir haber alınamadı. Ancak yaklaşık 9 ay sonra, Temmuz ayında bir grup dağ yürüyüşçüsü, patikanın kenarında bir cesetle karşılaştı. Yakındaki çadırın içine bakan kampçılar, içeride 2 cesedin daha olduğunu görünce durumu hemen polise bildirdi.

Doğada hayatta kalabilmek için yeterli malzemeye sahip değillerdi.

Soruşturma sırasında dedektifler, ailenin yarı çadır, yarı kabinli bir barınak inşa etmeye çalıştığını ancak bunu kış başlamadan bitiremediğini söyledi. ABD'nin iç kesimlerinde yer alan Colorado eyaletinde kışların oldukça sert ve karlı geçtiği biliniyor.

Yetkililer, modern yaşamdan tamamen kopup vahşi doğada yaşamak için kalıcı barınmanın, jeneratörün ve ısıtma veya yemek pişirme için bir gaz tüpünün gerekli olduğunu söylüyor. Tabii ki yiyecek ve içecek de bulundurmanız gerekiyor. Elbette bıçak, balta, kibrit, mutfak eşyaları gibi diğer önemli malzemeler de çok önemlidir. Yetkililer, yaptıkları araştırmada Vance ailesinin bu malzemelerden hiçbirine ve kışı geçirmek için yeterli barınağa sahip olmadığını açıkladı.

Olayın çok talihsiz bir durum olduğunu belirten Adli Tıp Doktoru Michael Barnes, şunları söyledi: “Yanlarında açık havada hayatta kalma ve yiyecek aramayla ilgili birçok kitap getirdiler. Ancak yaptıkları hazırlık sanki yakınlarda yiyecek alabilecekleri bir bakkal varmış gibi oldu. Zorlu doğa koşullarına maruz kalarak hayatlarını kaybetmeleri çok üzücü bir durum” dedi.

Doğada hayatta kalmak sosyal medyadaki videolar kadar kolay değil

Bu trajik olay aslında yeterli hazırlık ve hayatta kalma becerisi olmadan, şehirden uzakta, vahşi doğada yaşamaya çalışmanın tehlikelerini ortaya koyuyor.

Yaz ya da kış, hava koşulları ne olursa olsun, en önemli şey barınma sorununu yola çıkmadan çözmektir. Sosyal medyada, vahşi doğada ev inşa eden, avlanan, yemek pişiren ve yiyecek bulan insanların yer aldığı yüz binlerce video var. Ancak gerçekler göründüğü gibi değildir. Özellikle YouTube'daki videolar birçok konuda eğitici olabiliyor. Ancak bu videoları yükleyen kişilerin doğada yaşama konusunda oldukça fazla deneyime sahip olduğu da göz ardı edilmemelidir. Örneğin bir videoda barınak yapmayı başaran birinin doğada hayatta kalmak için birçok beceriye sahip olduğu görülüyor.

Olayın ortaya çıkmasının ardından konuyla ilgili yorum yapan bir kişi şunları söyledi: “Kışı yüksek rakımda, konforlu bir kulübede, büyük bir odun yığınıyla, elektrikle, yeterli malzemeyle ve bir kamyonla geçirmek çok zor. Bu zavallı insanların hiçbir şeyleri yoktu. “Birlikte büyümeyen insanların hayatta kalmanın zorlukları hakkında hiçbir fikri yok. Eskiler, av hayvanlarının, balıkların ve yiyeceklerin çok daha fazla sayıda ve tecrübeli olması nedeniyle yalnızca toprakla geçiniyordu. Ama yine de çok zor bir hayattı.” ifadelerini paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 7 milyar dolar değerinde av ekipmanı satılıyor

Memurlar, üç kişinin öldüğü kamp alanında boş yiyecek kapları buldu ancak çadırın içinde veya çevresinde neredeyse hiç gerçek yiyecek yoktu. Bölgede insanlara yetecek kadar yabani ot, mantar ve diğer bitkileri bulmak çok zor ve bu da çok fazla tecrübe gerektiriyor.

Bölgede geyik, ceylan, tavşan gibi yabani hayvanlar yaşamaktadır. Ancak Vance ailesinin bu hayvanları avlayacak ekipmanı yoktu. Amerika Birleşik Devletleri'nde coğrafi koşullar nedeniyle yabani avcılık ve balıkçılık oldukça yaygındır.

Çünkü 330 milyon nüfuslu ülkede 35,8 milyon lisanslı balıkçı ve 11,5 milyon avcı bulunuyor. Bu rakamlar ülke nüfusunun %15'inin avcılık konusunda az ya da çok bilgi ve tecrübeye sahip olduğunu göstermektedir.

Balıkçılık ve Yaban Hayatı Kuruluşları Derneği'ne göre ülkede ok, tuzak, olta ve pompalı tüfek gibi temel ekipmanlara her yıl 7 milyar dolar harcanıyor. Hem profesyonel hem de amatör olarak oyunla ilgili tekstil ürünlerine harcanan tutar yılda 630 milyon doları buluyor. Yalnızca 2016 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ortalama bir avcı, kıyafet ve ekipman gibi malzemelere yılda 2.363 dolar harcadı.

Vahşi doğada hayatta kalmak için hangi bilgileri öğrenmeliyiz?

Uzmanlar, insanların sosyal medyada video izlerken dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Bu videoların yanı sıra güvenilir kaynaklardan bağımsız araştırmalar yapmalı ve doğada zor bir yaşam tarzına başlamadan önce kendilerini hazırlamalılar.

REKLAM

Örneğin hastalıkları önlemek için kenelerin çok olduğu bölgelerde yürürken uygun giyinmeniz gerekir. Kenelerden kaçınmayı öğrenmek, doğaya çıkmadan önce gerekli bir beceridir.

Bu talihsiz olay, şehirden uzakta yaşamadan önce hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Barınma, yakıt, yiyecek ve içme suyuna sahip olmanın yanı sıra, seyahat edeceğiniz iklimi ve çevreyi anlamak da çok önemlidir. Yiyecek aramayı öğrenmek çok önemlidir. Ancak insanların öncelikle sıcak ve güvenli bir barınağa sahip olmaları gerekir. Bir maceraya atılmadan önce hayvan yetiştirmeli, meyve ve sebze yetiştirmeyi öğrenmelisiniz.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hanelerin yüzde 13'ü et ve yumurta ihtiyaçları için tavuk yetiştiriyor. Güneş panellerinden elde edilen elektrik, doğada yaşamı kolaylaştıran bir diğer önemli unsurdur. Ayrıca kurt, çakal, tilki, ayı gibi vahşi hayvanların saldırısına uğrama ihtimaline karşı güvenlik önlemleri almanız veya bu saldırılardan kaçmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir