Türk yapımcı İlayda Çetinkaya'nın olağanüstü başarısı! SKIN filmi ödülü

Oscar'ları düzenleyen Sinema Filmleri ve Sanat Akademisi'nin her yıl düzenlediği “Öğrenci Akademi Ödülleri”nde bu yıl genç Türk yapımcı SKIN'in filmi ödüle layık görüldü.

35 mm'lik kısa film SKIN, pis ve harap bir odada yaşayan bir karakterin, derisinin soyulduğunu ve tavandan su damladığını fark etmesiyle başlıyor. Karakter aynaya yaklaşır ve donmuş bir el aynanın derisini soymaya başlar. Daha sonra ayna kaybolur ve karakter yeniden kendini bulur. Film, kendini keşfeden ve kabul eden bir karakterin hikâyesini anlatıyor.

Amerika'da yaşayan genç yönetmen ve yapımcı İlayda Çetinkaya, 2014 yılında Kaliforniya'daki Idyllwild Arts Lisesi'ne gitti ve ardından Amerika'nın en iyi film okullarından biri olan Chapman Üniversitesi'nde yönetmenlik eğitimi aldı. Yazdığı, yapımcılığını üstlendiği ve yönettiği çok sayıda kısa film ve müzik videosuyla Türkiye'yi temsil etti.

1

Amerikan Film Enstitüsü'nde Film ve Film Prodüksiyonu alanında yüksek lisansını 2021 yılında tamamlayan Çetinkaya, bu büyük ödülün kendisine yeni kapılar açtığını söyledi. Çetinkaya; “Akademinin bize verdiği bu büyük ödül gerçekten inanılmaz bir onur. SKIN dünya çapında birçok prestijli festivale kabul edildi. Bunlardan bazıları Los Angeles'ta AFI FEST 2023, Guadalajara Film Festivali 2023, Norveç'te Oslo Fusion Film Fest 2023, Vancouver'da Gem Fest 2024, Amsterdam'da ROZE FILMDAGEN 2024, Kuzey Dakota'da Fargo Film Festivali'dir.

İlayda Çetinkaya, 2023 Los Angeles Sinematografi Ödülleri'nde Aralık ayının “En İyi Filmi” seçilen SKIN ile “En İyi Yapımcı” ödülünü de kazandı. SKIN yazarı, yönetmeni ve görüntü yönetmeni Leo Behrens Norveçli, sanat yönetmeni Mojo Wen ise Çinli.

ekran penceresi
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bir bomba isim daha!  Kadrodaki yakışıklı oyuncuBir bomba isim daha! Kadrodaki yakışıklı oyuncu
Aynanın karşısında poz verdi!  “Yunan heykeli gibi”Aynanın karşısında poz verdi! “Yunan heykeli gibi”
Aşka dair dedikodular günün gündemiydi!  Çok konuşulacak itirafAşka dair dedikodular günün gündemiydi! Çok konuşulacak itiraf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir