Trump: Filistin yanlısı gösterileri bastıracağız ve öğrencileri sınır dışı edeceğiz

Trump, Netanyahu hükümetinin, İsrail'in Gazze saldırısına ilişkin “rotayı tersine çevirerek” “teröre karşı savaşa” devam etme hakkını desteklediğini söyledi.

REKLAM

Donald Trump, çoğunluğu Yahudi bağışçılardan oluşan bir gruba, Beyaz Saray'a dönmesi halinde üniversite kampüslerindeki Filistin yanlısı protestoları bastıracağını ve yabancı öğrencileri sınır dışı edeceğini söyledi.

Eski başkan ve Cumhuriyetçilerin muhtemel adayı Trump, İsrail'in Gazze'deki savaşına karşı yapılan gösterileri “radikal devrimin” parçası olarak nitelendirdi.

Trump, bağışçılara, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Joe Biden'ı yenmesine yardım etmeleri halinde hareketi 25 veya 30 yıl geriye çekeceğine söz verdi.

Washington Post'a göre Trump, “Eğer beni yeniden seçtirirseniz, bu hareketi 25 veya 30 yıl geriye alırız” dedi.

Trump ayrıca ABD üniversitelerinde çadır kent şeklinde son protestolara katıldığı tespit edilen yabancı öğrencileri de sınır dışı edeceğini söyledi.

Guardian'a göre, New York'taki toplantıda konuşan bir Trump bağışçısı, protestolara katılan birçok öğrenci ve akademisyenin gelecekte ABD'de güçlü pozisyonlara ulaşabilme ihtimalinden yakındı.

Trump, NYPD'nin Columbia Üniversitesi arazisini boşaltmasını övdü ve bu yaklaşımın diğer şehirler tarafından da uygulanması gerektiğini söyledi.

Bağışçılara hitaben yaptığı konuşmada Trump, İsrail'in Gazze saldırısına ilişkin aylarca süren çelişkili açıklamaların ardından bir “u dönüşü” yaparak İsrail'in “teröre karşı savaşını” sürdürme hakkını desteklediğini de söyledi.

Trump daha önce İsrail'in Gazze'deki “halkla ilişkiler savaşını kaybettiğini” söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir