Sinir sistemimizin kimyasal habercisi: asetilkolin

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Sinir sistemimizin kimyasal habercisi: asetilkolin

Asetilkolin, dürtülerin iletilmesine ek olarak bir dizi önemli işlevi yerine getirir; bunların çoğu, bu nörotransmitterin işlevini etkileyen hastalıklardan veya ilaçlardan etkilenebilir. Asetilkolin ismi yapısından gelmektedir. Asetik asit ve kolinden oluşan trimetilamonyum adı verilen kimyasal bir bileşiktir.

Asetilkolinin görevi nedir?

Asetilkolinin vücutta birçok işlevi vardır. Kasların kasılmasını uyardığı tüm motor nöronlarda bulunur. Mide ve kalp hareketlerinden kirpiklerin yanıp sönmesine kadar tüm vücut hareketleri bu önemli nörotransmitterin faaliyetinde rol oynar. Aynı zamanda beyindeki birçok sinir hücresinde (nöronlarda) bulunur ve zihinsel süreçlerde ve hafıza ve biliş gibi insan davranışlarında önemli bir rol oynar.

Asetilkolin ayrıca uyanıklık, uyarılma, nöroplastisite ve REM uykusunda da rol oynar. Vücuttaki bazı hücrelerde kolinerjik sinapslar adı verilen sinapslar bulunur. Bu sinapslar, bir elektrik sinyalini asetilkoline dönüştürür ve bu daha sonra sinapsın diğer tarafındaki asetilkolin reseptörleriyle etkileşime girerek başka bir elektrik sinyalini tetikler.

Asetilkolinin vücudun sinir sistemindeki rolü

Periferik sinir sisteminde asetilkolin somatik sinir sisteminin önemli bir bileşenidir. Bu sistem içinde uyarıcı bir rol oynar ve asetilkolin konsantrasyonu uygun olduğunda kasların istemli aktivasyonuna yol açar.

Otonom sistemde asetilkolin, sempatik ve parasempatik sinir sistemindeki nöronlara etki ederek çeşitli fonksiyonları kontrol eder. Ayrıca düz kasların kasılmasında ve kan damarlarının genişlemesinde de rol oynar ve salgıların artmasına ve kalp atış hızının yavaşlamasına neden olabilir.

Asetilkolin kas hareketinde önemli bir rol oynadığından, bu nörotransmiter üzerinde çeşitli düzeylerde etki eden ilaçlar, hareket bozukluklarına ve hatta felce neden olabilir.

Kolin-asetilkolinin özellikleri

Asetilkolin kolinerjik nöronların sinir uçlarında üretilir. Kolin asetiltransferaz enzimi tarafından üretilir. Kolin, asetilkolinin besinsel bir öncüsüdür. Vücut asetilkolin üretmek için kolin kullanır. İnsanlar yeterince kolin tüketmediğinde, bunun sağlık üzerinde bir takım olumsuz etkileri olabilir. Kolin eksikliği karaciğerin yağları işleme yeteneğini bozarak karaciğer kanseri ve diyabet riskini artırabilir.

Gelişimin kritik aşamalarında çok az kolin tüketen çocuklar, zihinsel işlevlerde ve bilişsel performansta bozulma yaşayabilir. Vücut yeterli miktarda kolini tek başına üretemediği için besinlerden alınması gerekir. Kolin içeren gıda takviyeleri mevcuttur. Kolinin besin kaynakları şunları içerir:

Et, balık, süt ürünleri ve yumurta Tam tahıllar, baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar, brokoli, lahana, elma ve mandalina

Asetilkolinin önemi

Asetilkolinin vücuttaki işlevi, hastalık ve toksinler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir. Bu önemli nörotransmiterdeki dengesizlik, çoğu hafızayı ve kas kontrolünü etkileyen çeşitli sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Bu hastalıkların bir kısmı asetilkolin eksikliğinden veya asetilkolin reseptörlerinin hasar görmesinden kaynaklanır. Ancak çok fazla asetilkolinin de zararlı etkileri olabilir. Sinapslarda ve nöromüsküler kavşaklarda asetilkolin arttığında, nikotinik ve muskarinik toksisite adı verilen bir şeye yol açabilir. Semptomlar arasında aşırı tükürük salgılanması, kramplar, ishal, bulanık görme, felç ve kas seğirmesi yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir