Rapor: BMW, Jaguar ve Volkswagen yasaklı Çin parçaları kullandı

Rapora göre dünyanın en büyük otomobil üreticileri, zorla çalıştırma nedeniyle yasaklanan şirketlere parça tedarik etmeye devam ediyor.

REKLAM

ABD Kongresi tarafından hazırlanan bir araştırma raporu, BMW, Jaguar Land Rover (JLR) ve Volkswagen'in (VW) zorla çalıştırmayla bağlantılı olduğu iddiasıyla Çin'de yasaklanan bir tedarikçi tarafından üretilen parçaları kullandığını ortaya çıkardı.

Rapora göre, ABD'de yasaklı Çinli şirket Sichuan Jingweida Technology Group'a (JWD) ait parçalar içeren en az 8.000 BMW Mini Cooper otomobil satıldı.

Demokrat Senatör Ron Wyden rapor hakkında şunları söyledi: “Otomobil üreticilerinin öz düzenlemeleri açıkçası işe yaramıyor.”

BBC'ye gönderilen bir açıklamada Jaguar Land Rover, “insan hakları ve zorla çalıştırmayla ilgili konuları ciddiye aldığını ve insan haklarının korunması ve kölelik karşıtı önlemler konusunda aktif ve devam eden bir programa sahip olduğunu” söyledi.

Wyden ayrıca ABD Gümrük ve Sınır Koruma birimine “uygulamayı güçlendirmesi ve Çin'de zorla çalıştırmayı teşvik eden şirketlere baskı yapması” çağrısında bulundu.

Raporda, Jaguar Land Rover'ın, şirketin yasaklı ürünler listesine alınmasının ardından WD'den bileşen içeren yedek parça da ithal ettiği belirtildi.

JLR, dünya çapında bu maddeyi içeren stokları tespit edip imha ettiğini duyurdu.

Şubat ayında VW, aralarında Porsche ve Bentley'lerin de bulunduğu binlerce aracına, ABD'nin zorla çalıştırmaya karşı yasalarını ihlal eden bir bileşen içerdiği için yetkililer tarafından el konulduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir