Moody's: Seçim sonrası ekonomi politikasındaki değişiklik kredi notları açısından olumlu

Son yıllarda uygulanan alışılmadık para politikaları ve döviz krizi nedeniyle Türkiye'nin kredi notu 3 büyük derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılmaz seviyesine indirildi.

REKLAM

Derecelendirme kuruluşu Moody's, geleneksel ekonomi politikalarına dönüşün faydalarının seçimlerden sonra görülmeye başlayacağını belirterek, bu politikalara bağlı kalınması halinde Türkiye'nin notunun da yükselebileceği uyarısında bulundu.

Türkiye'nin kredi notu, son yıllarda uygulanan alışılmadık para politikaları ve yaşanan döviz krizi nedeniyle üç büyük derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılamaz seviyeye indirildi.

Reuters'e konuşan Moody's analisti Dietmar Hornung, politika metodolojisindeki değişikliğin kredi görünümü açısından kesinlikle olumlu olduğunu ancak hâlâ bazı önemli belirsizliklerin bulunduğunu vurguladı.

Türkiye'nin kredi notunu B3 görünümüyle durağan olarak belirleyen Moody's, Aralık ayında notunu yükseltecek.

Ancak kredi notunu daha düşük bir seviyeye, görünümü ise olumsuz olarak belirleyen Fitch, güncellemesini Cuma günü açıklayacak.

S&P Global Eylül ayının sonunda bir güncelleme yayınlayacak.

Hornung, “Seçimlerden bu yana attığımız adımlar umut verici ama sorunlar da oldukça karmaşık” diyen Hornung, enflasyonun bu yıl yüzde 65'e çıkmasının beklendiğini ve ele alınması zor bir takım dengesizliklerin bulunduğunu da sözlerine ekledi. yüz. .

Hornung, “Kredi görünümümüz normal ve aşağı yönlü bir risk görmüyoruz, ancak değişimin olumlu etkilerini görmek biraz zaman alacak” dedi.

Kredi notu ve görünümdeki olası bir değişikliğin zamanlaması sorulduğunda Hornung, bunun bir kısa mesafe koşusu değil, bir maraton olduğu yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir