KEP adresi nedir? KEP adresi nasıl alınır?

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde iş ve iletişim cihazları da dijital ortama taşındı. Bu durumda özellikle iş yerinde güvenli iletişim araçlarının kullanılması tercih edilir. Kayıtlı e-posta adresleri, resmi evraklar ve hukuki konular gibi önemli süreçlerde gerekli İnternet güvenliğinin sağlanması açısından önemlidir. KEP adresleri devlet onaylı hizmet sağlayıcılar tarafından oluşturulur ve yasal gereklilikleri karşılar. Bu noktada sunulan posta hizmetinin en dikkat çekici özelliği güvenliğidir.

KEP adresi nedir?

KEP adresi ne anlama gelir sorusuna cevap olarak; KEP kısaltması Kayıtlı Elektronik Posta teriminin baş harflerinden gelmektedir. KEP adresi özellikle dijital sistemdeki güvenlik açısından önemli bir rol oynamaktadır. Kişi veya kurumların mevcut e-posta adreslerinin temel fonksiyonlarının yanı sıra bazı ek verileri de güvenli bir şekilde sağlar.

KEP adresleri kullanıldığında mesajın görünen kişi tarafından gönderilip gönderilmediği, alıcıya ulaşıp ulaşmadığı, ulaşmışsa mesajın tarih ve saati kayıt altına alınıyor. Bu bilgiye ek olarak, alıcının gönderilen e-postayı görüntüleyip görüntülemediğini de öğrenirsiniz.

KEP sisteminde gönderilen e-postalara istenildiği zaman ulaşılabilir. Bu özelliği ile birçok açıdan hukuki delil görevi de görmektedir. Faydaları en iyi resmi, özel veya ticari faaliyetlerde kullanılmasıyla anlaşılır.

KEP adresi nasıl alınır?

KEP hesabı almak isteyen gerçek kişilerin kimlik, pasaport, ehliyet vb. belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. kayıtlı e-posta servis sağlayıcılarının sistemine. veya elektronik imza yoluyla online başvuru yapmaları gerekmektedir. KEP adresleri hem tüzel kişiler hem de özel kişiler tarafından alınabilmektedir. Bu adresleri sunan hizmet sağlayıcılara başvurduktan sonra e-Devlet sistemi üzerinden kep adresi alma işlemi pratik bir şekilde yapılabilmektedir. KEP adresi almak için aşağıdaki belge ve bilgilere ihtiyacınız vardır:

  • Nüfus cüzdanı yerine geçen, TC Kimlik Numarasını içeren, fotoğraflı, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi resmi belge.
  • Kayıtlı e-posta hesabınızın ön istek numarası.
  • Kişi adına vekaletname ile yapılan başvuru için gerekli belgeler vekaletname, kimlik belgesi ve online ön başvuru numarasıdır.

KEP adresi isteyin

KEP adresini sorgulamak için adresin bağlı olduğu servis sağlayıcı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Örneğin; Kullandığınız KEP adresi PTT'ye ait ise bu servis sağlayıcının resmi internet sitesinde yer alan KEP adresi isteme bölümünü kullanmalısınız. Bu noktada soruşturmalar genellikle resmi yargılamalar yoluyla yürütülüyor. Sorgu belirli güvenlik prosedürlerine uyulduktan sonra gerçekleştirilir. Aynı zamanda e-Devlet sistemi üzerinden de KEP adresi talep edilebilmektedir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Öğrencileri taşıyan minibüs çitlere uçtu Öğrencileri taşıyan minibüs çitlere uçtu
Dünya gözlerini kaçırdı!  ABD'den açıklamaDünya gözlerini kaçırdı! ABD'den açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!  Eğitimde şiddete karşı yasal düzenlemeler: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Eğitimde şiddete karşı yasal düzenleme: “Hızla hayata geçireceğiz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir