İnternet hız testi nedir? İnternet hız testi nasıl çalıştırılır?

Çağımızda internet işlevsel olarak yaşamın her alanında yerini almıştır. İletişimden eğlenceye, iş hayatından eğitime kadar pek çok alanda hızlı internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada internet hız testi yöntemleri önem kazanmaktadır. İnternet sayesinde hayat hızlandıkça internet bağlantınızın da hızlı olması gerekiyor. İnternet videosu izleyen, oyun oynayan, görüntülü görüşme yapan veya herhangi bir dosya indiren veya yükleyen tüm kullanıcılar için önemli olan İnternet hız testinin nasıl yapılacağı merak konusudur.

İnternet hız testi nasıl çalıştırılır?

İnternet hız testi nedir sorusuna “hız testi internet hızını tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir” denilerek cevap verilebilir. İnternet hızını test ederken modeme bağlantıyı LAN yani Ethernet kablosu üzerinden bağlamak faydalı olacaktır. En net sonuçların bu şekilde alındığı bilinmektedir. Kablosuz bağlantıyla bağlandığınızda İnternet hızınızda bir miktar düşüş yaşayabilirsiniz. Bir diğer önemli faktör ise antivirüs yazılımının hız testini etkileyebilmesidir. Doğru bir hız testi elde etmek için antivirüs programlarının geçici olarak devre dışı bırakılması gerekir.

İnternet hızını ölçmek için kullanılabilecek bazı platformlar şunlardır:

Hız testi

Speedtest.net, İnternet bağlantı hızını ölçmek için en popüler platformlardan biridir. Speedtest.net, indirme ve yükleme hızlarını ve ping oranlarını tespit eden bir araçtır. Bu araç hem tarayıcıda hem de mobil cihazda hizmetler sağlar.

Türk Telekom internet hız testi

İnternet hız testini Türk Telekom hız testi sayfasından güvenle kullanabilirsiniz. Türk Telekom'un hız testi hizmeti Ookla'nın internet hız testini temel almaktadır.

Süper çevrimiçi hız testi

Superonline İnternet hız testi, Turkcell servisiyle kullanılan İnternet bağlantısının performansını değerlendirebilir ve gerekirse daha yüksek bir tarifeye geçiş yapabilir. Bağlantı hızı testi sayesinde interneti daha verimli kullanabilir, daha iyi bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Vodafone hız testi

Öncelikle İnternet hız testi yapın; Vodafone.com üzerinden deneme sayfasına erişmeniz gerekmektedir. Hesaplama işlemi birkaç saniye sürer ve bu nedenle bağlantı hızına ilişkin sonuçları anında alırsınız. Hız testi sayesinde internet bağlantısının hızını öğrenir ve veri kaybı sonuçlarını tespit edersiniz.

TürkNet hız testi

Kullanıcı kullandığı modemin desteklediği markanın web sitesini ziyaret ederek internet hızını öğrenebilir. Bu noktada TurkNet kullanıcıları ve TurkNet üzerinden hız testine girmek isteyenler https://turk.net/internet-hiz-testi adresinden hız testine girebilirler.

Hızlı hız testi

Fast.com, Netflix tarafından oluşturulan bir İnternet hız test aracıdır. Fast.com internet ve indirme hızlarını ölçerek sonuçları saniyeler içerisinde kullanıcıya ulaştırır. Bu araç hem tarayıcıda hem de mobil cihazda kullanılabilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
AFAD açıkladı!  Malatya'da depremAFAD açıkladı! Malatya'da deprem
Büyükçekmece'de gizemli cinayet! Büyükçekmece'de gizemli cinayet!
Yer: İstanbul!  Binada çıkan yangın hızla büyüdü: 1'i çocuk 2 kişi yaralandıYer: İstanbul! Binada çıkan yangın hızla büyüdü: 1'i çocuk 2 kişi yaralandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir