IMF'den uyarı: İtalya ve Fransa kemerlerini sıkmalı, Almanya cüzdanını açmalı

IMF, Avrupa Görünümü raporunda Avrupa'nın en büyük üç ekonomisine yönelik tavsiyelerde bulundu.

REKLAM

Dünyanın dört bir yanından maliye bakanları, maliye politikasından küresel büyümeye ve yoksul ülkelere yardıma kadar çeşitli konularda Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası uzmanlarından bilgi almak üzere bu hafta Washington'da bir araya geldi.

IMF, toplantıda sunduğu Avrupa görünüm raporunda, İtalya ve Fransa'nın borçlarını kontrol altında tutabilmek için harcamalarını beklenenden daha hızlı kısmak zorunda kalacağını söyledi.

Almanya'nın büyümeyi teşvik etmek için harcamalarını artırmasını tavsiye etti.

Sübvansiyonlara vurgu

Belçika, Fransa ve İtalya'yı örnek olarak gösteren IMF raporunda, “Göreceli olarak yüksek borç seviyelerine sahip gelişmiş Avrupa ekonomilerinin, yetkililerin mevcut politikalarına göre beklenenden daha önemli ve daha erken mali düzenlemeler uygulaması bekleniyor” deniyor. Söylendi.

IMF'nin Avrupa direktörü Alfred Kammer, Reuters'e verdiği bir röportajda, “piyasaya güçlü bir sinyal” göndermek ve yaşlanan nüfus, iklim değişikliği ve artan askeri harcamalar gibi uzun vadeli zorluklara yönelik kaynakları serbest bırakmak için kemer sıkma politikalarının sürdürülmesini tavsiye etti.

Uluslararası Para Fonu, orta ve uzun vadeli mali baskıların 2050 yılına kadar gelişmiş Avrupa ekonomilerinin GSYH'sinin %5,5'ine ulaşacağını öngörüyor.

Almanya

Kammer, Almanya'nın dijitalleşmeye ve kamu altyapısına yatırım yapmak ve ticari araştırma ve geliştirmeyi desteklemek için “mali alana” sahip olduğunu söyledi.

Bu hafta başında IMF, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'ya ilişkin büyüme tahminini düşürdü.

IMF, Almanya'nın bütçe açığını GSYİH'nın yüzde 0,35'i ile sınırlayan borç frenini yüzde 1,35'e çıkarabileceğini ve borcun GSYH'ye oranını azaltabileceğini tahmin ediyor.

Almanya, en yüksek notu alan tek büyük Avrupa ülkesi; ancak onlarca yıldır Rusya'dan gelen ucuz yakıta ve Çin ile yakın ilişkilere dayanan ekonomik modeli, son dönemde yaşanan jeopolitik gerilimler nedeniyle sorgulanmaya başlandı.

İtalya

Uluslararası Para Fonu, bütçe açığının azaltılması için İtalya ve Fransa'ya kemer sıkma tavsiyesinde bulunuyor.

Örneğin Kammer, İtalyan hükümetinin ev tadilatları için yerel olarak verilen ve gelecek yılın sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılacak olan Superbonus teşvikinin “verimsiz” olduğunu ve durdurulması gerektiğini söyledi.

Öte yandan IMF, Fransa ve İtalya'nın bütçe açıklarını ne ölçüde azaltması gerektiğini belirtmedi.

Fon, İtalya'nın bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 4,3'ü, gelecek yıl yüzde 3,7'si ve 2026'da yüzde 3,0'ı kadar bütçe açığı vereceğini öngörüyor.

İtalyan maliye bakanı bunun büyük ölçüde Avrupa Birliği'nin yeni bütçe kurallarına bağlı olacağını söyledi.

Yüksek borcu nedeniyle 2011-2012 borç krizinin merkez üssü olan İtalya, bütçe açığının sürekli olarak aşılması nedeniyle bu yıl Avrupa Komisyonu tarafından disiplin işlemine tabi tutulacak.

Fransa

Geçtiğimiz hafta Fransa, bütçe açığı tahminini GSYİH'nın yüzde 5,1'ine yükseltti ve 10 milyar avroluk ek bütçe kesintisi talep edeceğini duyurdu.

Kammer, Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra başlattığı enerji sübvansiyonlarını ortadan kaldırarak Fransa'nın da “önemli bir avantaj” elde edebileceğine dikkat çekti.

REKLAM

Paris, yaşam maliyeti sübvansiyonlarının çoğunu aşamalı olarak kaldırdı. Ancak elektrik fiyatlarına tavan yapmak için kullanılan elektrik faturalarındaki vergi indirimi ancak kısmen kaldırıldı. Bu sübvansiyon Şubat 2025'te tamamen kaldırılacaktır.

Fransa geleneksel olarak daha güvenli bir ülke olarak görülse de, son on yılda artan borç/GSYH oranları nedeniyle kredi notu AA eksiye düşürüldü. O düştü.

Türkiye

Bu arada Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın bahar toplantıları kapsamında Avrupa bölgesi ekonomileri hakkında basın toplantısı düzenleyen Kammer, Türkiye'deki reform programını desteklediklerini bildirerek, şunları söyledi: “Bu konuda herhangi bir tartışma yok. Türkiye'yi destekleyecek bir Uluslararası Para Fonu programı.” dedi.

Türkiye ekonomisiyle ilgili soru üzerine Kammer, geçen yılın ortasında Türkiye'de politika değişikliği, parasal tarafta ciddi bir sıkılaşma, mali tarafta ise deprem nedeniyle artan harcamaların karşılanması da dahil olmak üzere mali konsolidasyon yaşandığını söyledi.

Türkiye'de yeni bir IMF programına ihtiyaç olup olmadığı ve bu konuda Türk yetkililerle görüşülüp görüşülmediği yönündeki soruya Kammer, şunları söyledi: “Öncelikle mevcut reform programını destekliyoruz. Ayrıca yerelden takip edilen programı Türkiye'ye tavsiye ederiz.” Ekonomik ekip, Türkiye'yi desteklemeyi amaçlayan herhangi bir IMF programı “Programla ilgili bir tartışma yok.”

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir