Güneş çarpması olduğunu sanıyorsunuz ama asıl tehlikeyi fark edemiyorsunuz! Uzman şöyle açıkladı: “Bu endişe verici bir durum.”

Baharın gelişiyle birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virüsüne (KKKA) neden olan kene ısırığı vakaları görülmeye başlandı. Uzmanlar, kırsal kesimde daha sık görülen ve tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabilen kene ısırıkları konusunda sıklıkla uyarılarda bulunuyor. Uzmanlar hastalığın belirtilerini sıralıyor ve belirtilerin görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını öneriyor.

“HYALOMMA BURADA DAHA ERKEN”

Sivas Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde görev yapan Tıp Uzmanı Murtaza Öz, KKKA virüsü hakkında bilgi verdi. Sivas ve çevresinde virüs taşıyan kenelerin çok yaygın olduğunu belirten Tıp Uzmanı Murtaza Öz, şunları söyledi: “Kenelerin pek çok farklı türü var ancak bölgemize endemik olan ve Kongo enfeksiyonu Kırım'a neden olan Hyalomma daha ön plana çıkıyor.” Burada. Keneler yaklaşık 20 hastalığı taşıma potansiyeline sahiptir. Bunların başında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) gelir.

Keneler insanları ısırdığında Kırım-Kongo bulaşması meydana gelir. Hayvanlarda herhangi bir belirti vermeden sessiz bir enfeksiyon olarak ilerleyebilir. Kasap dükkânlarında kesim sırasında da bulaşma olabiliyor” dedi.

AW192119_02 (1)

“TEMAS RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN GEREKLİ”

Vücudunuzda kene gördüğünüzde ne yapmanız gerektiğini anlatan Murtaza Öz, şunları söyledi: “Keneyi çok fazla korkutmamalıyız. Üzerine kolonya dökmek, yakmak gibi şeyler yapılmamalıdır. Yapılacak ilk şey bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Çıkarıldıktan sonra bölge bol sabunlu su ile yıkanmalı ve alkolle dezenfekte edilmelidir. Özellikle kenelerle temas açısından risk taşıyan tarımla uğraşan kişiler uzun kollu ve açık renkli giysiler giyebilir. Pantolonunuzu botlarınızın veya çorabınızın içine koyabilirsiniz. Temas riskinin azaltılması gerekiyor” dedi.

AW192119_03

BU BİR İŞARETLEYİCİ, BİR VURGU DEĞİL

Bazı hastaların kene ısırmasını fark etmediğini belirten Uzman Doktor Murtaza Öz, şunları söyledi: “Kene ısırmasını fark edenler genellikle bunu duş alırken fark ederler. Hastalarımız rutin taramalardan geçmiyor. Bunun dışında hasta özellikle bahçeden döndükten sonra güneş çarpması geçirdiğini iddia ediyor. “Güneş çarpması geçirdim” diyor ama işareti fark etmiyor. Bulantı, kusma, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar başlar. Güneş çarpmasını umursamıyor ve hastaneye gitmiyor. Bu da sorunlu bir durum. Güneş çarpması hastalığın ilerlemesine ve tedavinin gecikmesine neden oluyor” dedi.

iStock-1325895908

(İHA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
“Haritalara baktım” dedi! Seçim tahminleriyle gündeme gelen ünlü astrologun itirafları
Kelimelerin ardından “2 dakika sonra görüşürüz” sözlerinin ardından ortalık karıştı!
Adana'da otobüsün açık kapısından düşen kadından acı haber geldi...Adana'da otobüsün açık kapısından düşen kadından acı haber geldi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir