Fransa, sera gazı emisyonlarında “tarihi” %5,8'lik azalmayı nasıl başardı?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

2022-2023 yılları arasında emisyonların azaltılmasının ardındaki gerçek sebep nedir ve Fransa bu süreci devam ettirebilir mi?

REKLAM

Fransa'da sera gazı emisyonlarının 2023 yılında %5,8 oranında azalacağı açıklandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, haberi sosyal platform X'te “eşi görülmemiş” bir başarı olarak nitelendirirken, Başbakan Gabriel Attal Fransa'nın başarısını överek bunu “tarihi bir gelişme” olarak yorumladı.

Fransa Çevre Bakanlığı'na veri sağlayan CITEPA, bu çizgide devam etmesi halinde ülkenin gaz emisyon hedeflerine ulaşacağını söyledi.

Ancak Fransız hükümetinde uzmanlar kutlamalara daha temkinli yaklaştı.

“Biraz alçakgönüllülüğün zararı olmaz!” İklim Eylemi Ağı program direktörü Anne Bringault, “Kendinizi tebrik etmeden önce nedenlerini analiz etmeniz önemlidir” dedi. Açıklamasında ifadelerine yer verdi.

Peki 2022-2023 yılları arasında emisyonların azalmasının gerçek nedeni nedir ve Fransa bu süreci devam ettirebilecek mi?

Fransa'nın emisyonları geçen yıl neden düştü?

Geçtiğimiz yıl ülkede sera gazı emisyonlarında en fazla azalma kaydeden sektör elektrik üretimi oldu.

Ancak Bringault, bunun temel nedenini ülkenin 2022'de çevre dostu elektrik açısından kötü bir yıl geçirmesine bağlıyor. Çünkü iki yıl önce Fransa'nın nükleer reaktörlerinin yarısı sökülmüştü.

Bu durum doğal gaz tüketiminin %29 oranında artmasına neden oldu.

Artış nedeniyle nükleer santrallerin 2023 yılında yeniden devreye girmesi yeni rakamların nispeten daha iyi görünmesini sağladı. Teknoloji ve kamu politikasına odaklanan düşünce kuruluşu Destek'nin son raporuna göre, Fransa geçen yıl nükleer üretimde dünyanın en büyük artışını kaydetti.

Nükleer enerji, 2023 yılında Fransa'nın enerji tüketiminin %65'ini oluşturacak, rüzgar ve güneş enerjisi ise %14'ünü oluşturacak. Bu oran yenilenebilir enerji kaynakları alanında gerçek anlamda ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl Fransa, Almanya'nın hemen ardından Avrupa Birliği'nde (AB) rüzgar enerjisi üretimini en fazla artıran ikinci ülke oldu. Ayrıca blok genelinde toplam rüzgar ve güneş enerjisinde 14 terawatt saat (TWh) artışla en büyük artışı gördü.

Emisyonlar en çok hangi sektörde azaldı?

Fransa'nın endüstriyel emisyonları neredeyse %9 oranında düştü. Ancak Bringault gibi yorumcular bunu karbondan arındırma politikalarının yapısal etkisinden ziyade geçen yıl ekonomik aktivitedeki düşüşe bağlıyor.

İnşaat sektöründen kaynaklanan sera gazı emisyonlarında da önemli bir azalma yaşandı ve 1990'dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Sera gazı emisyonlarının ana nedeni olan karayolu taşımacılığında %3,4'lük bir azalma kaydedildi. Bu oranın daha da düşmesi için Bringault, daha sürdürülebilir seyahat eylemlerine acil ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Fransız hava trafiği emisyonları da Mayıs 2023'te doğrudan demiryolu alternatifi ile kısa mesafeli uçuşlarla azaltılacak. yasağın daha sonra geçen yıl %3,4 düştü.

Fransa karbondan arındırma hedeflerine ulaşma yolunda mı?

2018'den 2023'e kadar olan beş yıllık dönemde, Fransa'nın toplam emisyonları yaklaşık %17 oranında düşerek yaklaşık 440 milyon ton CO2 eşdeğeri sera gazından 370 milyon tona düştü.

Geçen yılki %5,8'lik düşüş ilk kez değil. COVİD-19 nedeniyle emisyonlar 2020'de %9 düştü; Alışılmadık derecede ılıman geçen 2014 kışında %6,6'lık bir düşüş kaydedildi.

REKLAM

Fransa, Avrupa Yeşil Anlaşması Hedef, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarında 1990 seviyelerine kıyasla %50 (%55 net) azalma elde etmektir.

Yıllık %5,8 oranında emisyon azaltımı, bu hedefe ancak her yıl benzer azaltımlarla bu oranın korunması halinde ulaşılabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir