Dünyanın en yüksek güneş enerjisi kulesinin inşaatı başladı

İsrail, 250 metre yüksekliğinde dünyanın en yüksek güneş enerjisi termal kulesini inşa ediyor.

REKLAM

İsrail, Negev çölünün 250 metre yukarısında dünyanın en yüksek güneş enerjisi termal kulesini inşa ediyor.

Yüksekliği 80 katlı bir binaya eşdeğer olan yapı, Beerşeba'nın güneyindeki Ashalim güneş enerjisi alanının B Lotunda inşaat halindedir. Negev Çölü'nün derinliklerinde yer alan bu proje, dördüncüsü ileride planlanan ve her biri farklı güneş enerjisi teknolojisine sahip üç parselden oluşuyor.

Projenin öne çıkan özelliği, araştırma ekibinin dünyanın en yüksek kulesi olarak yorumladığı 250 metre yüksekliğindeki termal yapı olacak.

Heliostat olarak da bilinen kuleyi çevreleyen 50.000 ayna, 3 kilometrekarelik tozlu araziyi kapsıyor.

Megalim Enerji CEO'su Eran Gartner sorunu şu sözlerle açıklıyor:

“'Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi' adı verilen enerji santralimizde heliostat adı verilen 50.000 adet aynamız var. Bu, tüm güneş ışığını sağım makinesinin arkasındaki güneş kulesine yoğunlaştıran bir milyon metrekarelik yansıtıcı yüzeye sahip olduğumuz anlamına geliyor. Arkamdaki güneş kulesi 250 metre yüksekliğinde olacak ve bu da onu dünyanın en yüksek güneş kulesi yapacak. “Güneş ışınlarını tepeden toplayıp dönüştüren buhar kazanı, buharla suyu ısıtarak türbini geleneksel bir enerji santraline dönüştürüyor.”

2017 yılı sonunda veya en geç 2018 yılında tamamlanması beklenen kule, günde 310 megavat elektrik üretecek. Bu tarife 130 bin ailenin aydınlanıp ısınmasına yetiyor ve İsrail nüfusunun yüzde 5'ine denk geliyor.

Dünyadaki en gelişmiş güneş enerjisi ekipmanlarından bazılarını geliştiren İsrail, neredeyse sınırsız güneş ışığına sahip ancak iş kendi evinde büyük ölçekli güneş enerjisi teknolojisi kullanmaya gelince ülke geride kalıyor.

Devlet bürokrasisinden bıkan İsrailli güneş enerjisi şirketleri uzmanlıklarını sıklıkla yurtdışından temin ediyor.

Almanya gibi daha soğuk iklime sahip ülkeler yenilenebilir enerji geliştirmede İsrail'i geride bıraktı. Örneğin Almanya, enerjisinin yaklaşık %30'unu yenilenebilir kaynaklardan elde ediyor. İsrail bu rakamın çok uzağında.

Konuyla ilgili Leehee Goldenberg; “Yenilenebilir enerji kaynaklarının tüm enerji karışımının %35'ini temsil ettiği Almanya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında, burada İsrail'de hala %2,5 yenilenebilir enerji seviyesindeyiz” dedi.

Geleneksel olarak fosil yakıtlara dayalı bir ekonomiyle faaliyet gösteren İsrail, güneşi temiz enerjiye dönüştürmek için çabalıyor.

İsrail, 2020 yılına kadar enerjisinin yüzde 10'unu yenilenebilir kaynaklardan üretmek istiyor. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren mevzuatla İsrail'in çatılarına güneş enerjisi kurmasına izin verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir