Dikkat eksikliği yetişkinler için de sorun

genişletmek

KAYNAKİHA

Klinik Psikolog Arı, kısaca DEHB olarak adlandırılan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun, hiperaktivite, dürtüsellik, dikkat ve konsantrasyon bozuklukları gibi durumlarla ve ailelerle birlikte ortaya çıkan bir tür psikolojik bozukluk olduğunu belirterek; Konsantre olamamak, unutkanlık, zamanını iyi kullanamamak, konsantre olamamak, ders çalışmaktan çabuk sıkılmak, dikkatini toparlayamamak gibi şikayetlerle geldiğini anlattı. ders. Öte yandan Gonca Malkoç Arı, bu belirtileri gösteren her çocuğa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı koymanın mümkün olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Bazen çeşitli bedensel rahatsızlıklara bağlı olarak da bu tür belirtiler görülebiliyor. Bu nedenle bir çocuğa dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı koyabilmek için belirtilerin en az 6 ay sürmesi ve çocuğun sadece ev ya da okul ortamında değil, girdiği her ortamda aynı davranışı göstermesi gerekiyor.” dedi.

Profesyonel yardıma ihtiyaç var

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun yetişkinlerde de görülen bir sorun olduğunu belirten Arı, yetişkinlerde görülen belirtileri ise şöyle sıraladı:

“Bireyin yaşamında işe başlayamama, işyerinde verimli olamama, stresle baş edememe, toplantılara katılamama, zamanı iyi yönetememe, öfke nöbetleri ve öfke nöbetleri gibi şekillerde ortaya çıkabilmektedir. evliliğin yönetimiyle ilgili sorunlar”.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu; Bunun insanların hayatında ciddi akademik, psikolojik veya sosyal sorunlara yol açabilen bir rahatsızlık olduğunu belirten Arı, kişilerin bu sorunla ilgili mutlaka profesyonel yardım alması gerektiğini söyledi.

İlaçlı veya ilaçsız tedavi

DEHB Tedavisi; Erişkinlerde ve çocuklarda farklı yöntemlerle yapıldığını belirten Arı, şöyle konuştu: “Genellikle bu alanda uzman psikolog tarafından yürütülen tedavilerde öncelikle çocuğun veya yetişkinin neden hiperaktif olduğu, neden hiperaktif olduğu araştırılır. Dikkat eksiklikleri ve bu bozuklukların düzeyi incelenerek buna göre ilaçlı veya ilaçsız tedavi uygulanır.” plan oluşturulur.

Uyguladığımız testlerle dikkat, zamanlama, hiperaktivite gibi parametreleri ölçebiliyoruz. “6 yaş üzeri tüm çocuklara uygulanabilir, testin çocuk ve yetişkin olmak üzere iki formu vardır, çocuk formu yaklaşık 15 dakika, yetişkin formu ise 18 dakika sürmektedir. Eğer kendinizde veya çocuğunuzda bu tür zorluklar gözlemliyorsanız, Dikkat testi isteyin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir