Çıkık kulaklar çocuklarda travmaya neden oluyor

genişletmek

KAYNAKİHA

Op. şiddetli kulak rahatsızlığı olan kişilerde özgüven eksikliğinin yanı sıra stres ve kaygı gibi psikolojik etkiler de yaşayabileceğine dikkat çekiyor. Onur Oğan, “Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu sorunu yaşayan hastalarımız da var. Bütün bu durumların genel sonucu olarak akademik başarısızlıkların da eşlik ettiğini görebiliyoruz. 6-7 gibi erken dönemde düzeltici müdahaleler yapılabiliyor. Bu tür bulguların ve büyük kulak sorunlarının görüldüğü çocuklarda bu dönem yaklaşık olarak ilkokulun başlangıcına denk geldiğinden dolayı oluşabilecek psikolojik etkilerin önüne geçmek mümkündür. Yaklaşık 45 yıl sürecek bir operasyonla bu sorunu çözmek mümkün. 60 Dakikaya kadar” dedi.

“Erken çocuklukta doğru müdahale faydalı olabilir”

Kepçe kulak sorununun akran zorbalığına da bahane olabileceğini vurgulayan Op. Dr. Oğan, bebek ve çocuklarda görülen kulak şekil bozukluklarının aileleri de endişelendirdiğini söyledi. Erken çocukluk döneminde bazı cihazlarla bu sorunun azaltılabileceğini sözlerine ekledi. Bu dönemde kötü uyku pozisyonu ve kulakların yetersiz bantlanması sorunun daha da artmasına neden olabileceğini söyledi.

“Ameliyat kararı vermeden önce bir uzmana danışın”

Doğumdan hemen sonra kepçe kulak ya da kulak şekil bozukluğu fark ederseniz, uzman bir sağlık uzmanının desteğiyle hazırlanıp uygun ekipmanın kullanılmasının sorunu azaltabileceğini söyleyen Op. Dr. Onur Oğan şöyle devam etti:

“Eğer sorun erken çocukluk döneminde fark edilirse, kulak gelişiminin bir dereceye kadar tamamlanmasını beklemek doğru olacaktır. Kulak gelişiminin önemli ölçüde tamamlandığı yaş aynı zamanda ilkokul çağının başlangıcına, yani 6 yaşına denk gelmektedir. Cerrahi düzeltme yapılacaksa, 6 yaş ve üzeri uygunsa sorunu fiziksel olarak ortadan kaldırabilir. Sorunun yol açabileceği psikolojik ve sosyal sorunların önüne geçilebilir. Bu tip ameliyata karar vermeden önce ailenin ve çocukların bir plastik cerrahla birlikte tüm seçenekleri dikkatli bir şekilde değerlendirmesi önerilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir