Avrupa Birliği futbolda kara parayla mücadele konusunda anlaşmaya çok yakın

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Çarşamba günü kabul edilecek yeni Avrupa yasası, büyük futbol kulüpleri için nakit kullanımı konusunda daha fazla kontrol ve kısıtlama anlamına gelecek.

REKLAM

Avrupa Birliği, büyük futbol kulüpleri, nakit ödeyenler ve süper zenginler için kara para aklamayı önleyen yeni önlemleri benimsemenin eşiğinde.

Kara para aklamayla mücadele düzenlemesine ilişkin müzakereler Aralık ayında durmuş olsa da, küresel standart belirleyicilerin uluslararası futbolda dolaşan büyük ve çoğu zaman açıklanamaz para akışlarını vurgulamasının ardından yasa yapıcılar ve hükümetler artık kapsamlarını genişletmeye hazırlanıyor.

Müzakerelere aşina iki kaynağın euronews'e verdiği bilgiye göre, bloğun yeni kara para aklamayla mücadele düzenlemesi Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek sözde üçlü diyalog sırasında nihai hale getirilecek. Bu da düzenlemenin Avrupa seçimlerinden önce yürürlüğe girebileceği anlamına geliyor. haziran ayında yapılacak.

Mevcut kara para aklamayla mücadele kanunları, bankalar ve emlakçılar gibi yükümlü kuruluşların müşterilerinin geçmişlerini araştırmasını gerektirmektedir.

Yasayla ilgili hükümetlerarası görüşmelere başkanlık eden Belçika hükümetinin 6 Ocak'ta hazırladığı ve Euronews tarafından görülen bir belgeye göre, futbol sektörüne yönelik genişleme “yalnızca yatırımcılar, yöneticiler ve sponsorlarla yapılan işlemler gibi en riskli işlemler için geçerli olacak” “

Bu, sıradan hayranların artık sezonluk bilet satın almak için kimliklerini doğrulamalarına gerek kalmayacağı anlamına geliyor.

Antrenörlerin de zorunlu organ olup olmayacağı ve üye devletlerin mali, sınır ötesi veya lig statüleri nedeniyle daha az riskli takımları muaf tutup tutamayacakları henüz belli değil.

AB Konseyi'nde toplanan parlamenterler ve üye ülkeler tarafından ortaklaşa kabul edilmesi gereken yeni kurallar, Avrupa Parlamentosu'nun 7.000 avroluk bir alt limit için baskı yapmasına rağmen, 10.000 avronun üzerindeki nakit işlemleri de yasaklayacak.

Öte yandan milletvekilleri süper zenginlere ek kontroller getirme hedefine ulaşabilirler.

Belgede, yüksek net değer kurallarının “müşterileri sırf zenginlikleri nedeniyle damgalamak” anlamına gelmemesi gerektiği, bunun yerine bankaların ve yatırım fonlarının, herhangi bir müşteriye kişiselleştirilmiş yatırım yönetimi hizmetleri sunarken paranın kaynağını doğrulamak zorunda kalacağı anlamına geldiği belirtiliyor. Varlıklarda 5 milyon Euro.

AB'nin kara para aklamayı önleme kurallarının elden geçirilmesi, Danske Bank'taki kirli Rus fonlarının aklanması da dahil olmak üzere bir dizi skandalın ardından geldi.

Çarşamba günü bir anlaşmaya varılsa bile blok, 40 büyük bankayı denetleyecek yeni kara para aklamayla mücadele kurumunun nereye yerleştirileceğine henüz karar vermedi.

Aralarında Frankfurt, Paris, Madrid ve Roma'nın da bulunduğu dokuz şehre ev sahipliği yapacak tekliflerin değerlendirilmesi 29 Ocak'ta başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir