Araştırma: Son 5 yılda 1 milyondan fazla dövme silme işlemi yapıldı

genişletmek

KAYNAK DHA

Dövme silme verileri Recovery tarafından yayınlandı. Veri; Yalnızca son 5 yılda Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada'da dövme silme tedavisinde 1 milyondan fazla sonuç elde edildi. Araştırmada 88,5 milyon Amerikalının dövmesi olduğu ve her yıl 11 milyon yeni dövme yaptırıldığı belirtiliyor. 28 milyon Amerikalının memnun olmadığı veya hoşlanmadığı en az bir dövmesi var. Amerika Birleşik Devletleri'nde bir kişinin sahip olduğu dövme sayısı 3,3'tür.

Araştırmada en popüler dövme trendleri dönemlere göre şöyle sıralandı:

“1950'den 1980'e kadar en popüler dövme trendleri askeri dövmeler ve Sailor Jerry Designs dahil vintage dövme tasarımlarıydı, 1980'lerde en popüler dövme trendleri alevler, ejderhalar, kaleler, büyücüler, kirazlar, güller ve karikatür karakterler, 1990'ların dövmeleriydi. popüler dövmeler arasında Çin sembolleri, göbek etrafındaki güneşler, deniz sembolleri ve sırtın alt kısmındaki kabile tasarımları yer alır. 2000'li yılların en popüler dövme trendleri ise tüyler, leopar desenli, kırlangıçlar ve sonsuzluk sembolleridir. 2010'lu yılların en popüler dövme trendleri bulutlar, güvercinler, dua eden eller, neo-geleneksel tasarımlar ve noktalı virgüldür. 2020 yılının en popüler dövme trendi ise mikro dövmeler” dedi.

“DÖVMEDE KULLANILAN MÜREKKEP TÜRÜ SİLİNMAYI ETKİLİ OLABİLİR”

Dermatoloji uzmanı Dr., yayınlanan verileri değerlendirerek dövme silme süreci hakkında bilgi verdi. Eda Yıldırım, dövmede kullanılan mürekkep türünün de önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, şunları söyledi: “Dövmede kullanılan mürekkebin türü silinmesini etkileyebilir. Profesyonel mürekkeplerin çıkarılması genellikle amatör mürekkeplere göre daha zordur çünkü genellikle daha fazla pigment çeşidi içerirler. Eski dövmeler, yenilerine göre silinmeye daha iyi yanıt verme eğilimindedir. Bunun nedeni zamanla mürekkep parçacıklarının parçalanması ve vücuttan atılmak üzere daha kolay silinmesidir. “Amatör dövmeler genellikle daha az mürekkep kullanıyor, bu da daha derin mürekkep nüfuzuna sahip, profesyonelce yapılmış dövmelere göre daha kolay silinmelerini sağlıyor” dedi.

“GEÇİCİ YAN ETKİLERE NEDEN OLABİLİR”

Uzman olmayan bir doktor tarafından ya da dövme lazeri olmayan lazerlerle yapılan işlemlerde cilt renginde değişiklik olabileceğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Dövme silme seansı dövmenin büyüklüğüne göre değişir ancak tedaviler uygulanır. genellikle çok hızlıdır; küçük bir dövme için 5 dakikadan az bir süre veya dövmenin büyük bir kısmı için genellikle 15 dakika gerekir.” bir dakikadan kısa sürer. Ortalama tedavi, çeşitli faktörlere bağlı olarak 8-12 seans sürebilir. Lazerle dövme silme işlemi herkeste farklı hissedilebilir. Birçok müşteri, lazerle dövme silme hissini “biraz batma hissi yaratabilir” olarak tanımlamaktadır. kızarıklık, şişlik, kabarma ve hatta yara izi gibi yan etkiler” dedi.

“48 SAAT SICAK SUDAN KAÇININ”

Dövme silme tedavisi sonrasında bölgenin temiz ve kuru tutulması gerektiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “48 saat boyunca sıcak ve sıcak sudan kaçının. 24 saat boyunca şiddetli fiziksel aktiviteyi azaltın. Ellerinizle oynamayın. “Güneşe maruz kalmaktan kaçının ve güneş koruyucu kullanın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir