Almanya'da rekor miktarda uyuşturucu ele geçirildi

Almanya'da uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele amacıyla düzenlenen baskınlarda 35 ton kokain ele geçirildi, 7 kişi gözaltına alındı.

REKLAM

Almanya'nın yedi eyaletini kapsayan geniş çaplı operasyonlarda, uyuşturucu kaçakçılığını önlemek amacıyla milyarlarca avro değerinde kokain ele geçirildi.

Alman yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, bunun şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük baskın olduğunu ve yaklaşık 35 ton kokain ele geçirildiğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser yaptığı açıklamada, “Avrupa'ya yayılan kokain kaçakçılığı insanları yok ediyor ve kartellere milyarlarca dolar kazanç sağlıyor.” Dedi.

Reuters haber ajansının edindiği bilgiye göre, “OP Plexus” adı verilen soruşturma kapsamında Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesel Adalet Bakanlığı, yedi Länder'da arama gerçekleştirdi. Uyuşturucu kaçakçılığı şebekesini çökertmek amacıyla yürütülen operasyonların ardından 7 kişi gözaltına alındı.

Avrupa'nın en büyük üç limanı olan Rotterdam, Antwerp ve Hamburg, sıklıkla Güney Amerika uyuşturucu kartelleri tarafından kullanılıyor. 2021 yılında Hamburg'daki gümrük yetkilileri piyasa değeri yaklaşık 3,5 milyar avro (3,7 milyar dolar) olan 16 ton kokain ele geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir